Teraco a leštěný beton

Co to je teraco / terrazzo

Teraco neboli terrazzo je univerzální podlahová krytina, složená z mramorových oblázků, drtí nebo jiných dekorativních plniv pojených cementovým nebo epoxidovým pojivem. V poslední době zažívá teraco obrovský boom popularity a stává se součástí mnoha stavebních projektů po celém světě. Teraco disponuje mnoha skvělými vlastnostmi, například:

  • Vysokou trvanlivostí
  • Širokými možnostmi co se týče designu
  • Nenáročnou a ekonomickou údržbou
  • Vysokou odolností proti zátěži
  • Protiskluzovými vlastnostmi

Teraco vzniklo pravděpodobně v průběhu 15. století, kdy benátští řemeslníci pracující s mramorem využili levných zbytků kamene a zvelebovali jím podlahy svých domovů. Někteří archeologové dokonce tvrdí, že teraco možná využívaly civilizace v Turecku už před 8 000 lety. Každopádně lze říci, že teraco přežilo staletí a tím nejlépe potvrdilo svou vysokou trvanlivost. Dnešní teracové podlahy navíc využívají i moderních pojiv (epoxidy) a jsou tím mnohem odolnější než jejich cementoví předchůdci. 

Co se týče designu, není snad variabilnějšího materiálu, je možné vyrobit prakticky jakýkoli design. S použitím epoxidového pojiva je k dispozici prakticky neomezená paleta barev. Použít lze mramor, sklo, žulu, pískovec, kov atd., lze vytvářet například i loga či jiné grafiky. Teraco tak může fungovat například i jako navigační nástroj na podlahách (různé symboly apod.). 

Teraco lze realizovat díky moderním pojivům ve velkých plochách bez dilatací. Vyznačuje se téměř nulovými objemovými změnami a vysokou přilnavostí k podkladům. Díky dobré tepelné vodivosti je rovněž vhodné pro použití s podlahovým vytápěním. Pozitivem jsou i jeho protiskluzové vlastnosti. I teraco lze dobře renovovat a udržuje se volně prodejnými prostředky. Jistou pozornost je nutné před pokládkou věnovat i přípravě podkladu. 

Kde se dá teraco použít

Teraco je jednou z nejodolnějších podlahovin, které jsou dnes k dispozici. Odolává vysokému zatížení, takže je ideální pro veřejné budovy, které se denně potýkají s vysokým provozem, ale díky svým designovým možnostem i pro rodinné domy.  

Co je leštěný beton

Leštěný beton se v poslední době stává oblíbenou finální úpravou podlah. Se správným vybavením a zkušenostmi v oblasti broušení podlah se brousí betonový povrch, ať už nový nebo starý, na vysoce lesklý povrch tak, že ho není nutné dále upravovat. 

Mezi jeho hlavní výhody patří odolnost vůči oděru/poškození, ekonomická výhodnost, snadná údržba, možnost volby designu, odolnost vůči stopám po pneumatikách vysokozdvižných vozíků a znečištění olejem či chemikáliemi. Tento povrch také umožňuje podlaze dýchat a eliminuje tím problémy s vlhkostí, které vznikají u jiných podlahových materiálů, jako jsou dlaždice apod. Leštěný beton nevyžaduje žádné další nátěry, není nutno používat žádné čisticí prostředky ani jiné chemické látky. Lze ho velmi jednoduše renovovat.

Kde se dá leštěný beton použít

Leštěný beton má vynikající trvanlivost, zároveň je odolný vůči zátěži, a proto se tyto hladké podlahy s vysokým leskem často realizují ve skladech, prodejnách, halách, autosalonech, kancelářských prostorech, ale díky svému industriálnímu vzhledu i v moderních rodinných domech. Má vysokou odrazivost světla, což je důležité pro podlahy kancelářských budov, hotely, restaurace a další veřejná zařízení - šetří energii snížením požadavků na umělé osvětlení. 


Jaká je přibližná cena realizace teraca a leštěného betonu?

V případě realizace teraca naší firmou na klíč se cena pohybuje přibližně mezi 2500-5000,- Kč/m2, v případě leštěného betonu mezi 1000-2500,- Kč/m2. Pro konkrétní kalkulaci ceny nás neváhejte kontaktovat.


Zaujala vás naše nabídka? Máte nějaké další dotazy?