Epoxidové a polyuretanové designové a průmyslové lité stěrky

Co jsou to epoxidové a polyuretanové lité stěrky

Stěrku tvoří samonivelační epoxidová pryskyřice, zpravidla dvousložková, případně polyuretanová směs, která se lije v tenké vrstvě na podkladový beton nebo anhydrit. Má hladký a lesklý vzhled, který je příjemný na dotek. V závislosti na použití je možno do směsi přidat různá plniva, která modifikují její vlastnosti - přidáním křemičitého písku lze dosáhnout protiskluzové úpravy, přidáním barevných pigmentů lze směs variabilně natónovat, případně přidat barevné chipsy, písky, oblázky..

Mezi hlavní výhody těchto podlah patří barevná variabilita a originální design, rovný bezespárý povrch, dlouhá životnost, otěruvzdornost a snadná údržba. Tyto podlahy snesou velké zatížení, výborně izolují, jsou odolné bakteriím a plísním a nepoškodí je ani vlhkost (pokud není přítomná při aplikaci). V porovnání s jinými podlahovinami bývají dražší, avšak vyšší cenu vyváží jejich perfektní vlastnosti. I tyto podlahy lze renovovat.

Když oba druhy porovnáme, můžeme konstatovat, že epoxidové podlahové krytiny jsou obecně tvrdší. Mají vyšší trvanlivost a vyšší pevnost v tlaku ve srovnání s polyuretany. Polyuretanové podlahové krytiny jsou naproti tomu obvykle "měkčí". Jsou pružnější a proto odolnější proti poškrábání, zvládnou také mnohem lépe absorbovat nárazy než epoxidové podlahy. Jsou tedy lepší volbou pro podklady, které musí být pružnější nebo kde se vyskytují vibrace, jako například vícepodlažní parkoviště. Polyuretany také rychleji vytvrzují než epoxidy, jejich aplikace ovšem vyžaduje zkušenosti a zručnost. Pokud jde o chemické vlastnosti, jsou polyuretanové podlahy lepší volbou zejména v potravinářském průmyslu, např. při výrobě mléka a mléčných výrobků a nápojů, kde je podlaha vystavena působení kyselin mléčných a dalších ovocných kyselin. Pokud je však podlaha vystavena působení kyselin z baterie (kyseliny sírové), bude epoxidová podlaha lepší volbou. Polyuretany bývají také mírně dražší než epoxidy.

Kde se tyto podlahy používají

Epoxidové a polyuretanové podlahy se běžně používají v těžkém průmyslu, skladech, logistice a obecně v průmyslové výrobě. Kdekoli se pohybují těžká vozidla či vysokozdvižné vozíky, je vhodné uvažovat o epoxidových či polyuretanových podlahových skladbách. Samozřejmě se používají i v rodinných domech, a to zejména pro jejich designovou hodnotu.

Jaká je přibližná cena realizace epoxidové či polyuretanové stěrky?

V případě realizace epoxidové či polyuretanové stěrky naší firmou na klíč se cena pohybuje přibližně mezi 600-2500,- Kč/m2. Pro konkrétní kalkulaci ceny nás neváhejte kontaktovat.

Zaujala vás naše nabídka? Máte nějaké další dotazy?